Menu

../VÝUKA/M

M >>> M��ty a Fakta - bezpe��nost"


5 největších mýtů o bezpečnosti - větší represe = větší bezpečnost

Mýtus 5: Přísné předpisy sníží počet nehod

Zastánci přísných omezujících předpisů argumentují tím, že další snižování nejvyšší dovolené rychlosti a zavádění jiných omezení (zákaz jízda kamionů a pod.) sníží počet nehod a smrtelných zranění.

Podle nás je ale opak pravdou. Nevyvratitelným důkazem je Německo, kde můžete mimo obec jet rychlostí až 100 km/h a na většině úseků dálnic se nemusíte omezovat vůbec. Přesto je počet smrtelných nehod na počet obyvatel v porovnání s ČR nižší.

Velká Británie zase patří k zemím, která drží nad řidiči nejpřísnější kontrolu. Díky rostoucímu počtu stacionárních radarů mnoho lidí přichází o řidičské průkazy, avšak do počtu nehod se smrtelnými následky se to nijak neprojevuje. Na tomto příkladu je vidět, že od určitého bodu již nemá další zpřísňování kontrol řidičů přínos pro snižování nehodovosti.

Extrémním příkladem mohou být Spojené státy, kde jsou sice nejpřísnější předpisy, nejnižší rychlostní limity a velmi silná kontrola řidičů. Za vyšší překročení rychlosti bývají řidiči i uvězněni. Avšak počet obětí nehod na počet obyvatel je přibližně o čtvrtinu vyšší než u nás. Proč? Američané nemusí používat bezpečnostní pásy...

Z toho lze odvodit, že přísnost předpisů a síla postihu řidiče, který je poruší, se neukazuje jako rozhodující faktor pro vývoj nehodovosti.

|vydáno: 22. ledna 2015 |zobrazeno: 57x|

Příbuzné: