Menu

../VÝUKA/T

T >>> Tipy a Triky"


Faktory ovlivňující životnost pneumatik

Pneumatiky jsou na vozidle spotřební materiál. Ceny se pohybují od pár tisíců až po desítky tisíc. Jejich životnost, nájezd kilometrů, se v dnešní době pohybuje mezi 20 000 - 50 000 km. Jak můžeme ovlivnit životnost pneumatik?

TIP 1

Udržujte doporučený tlak huštění
Kontrolujte pravidelně tlak huštění vašich pneumatik. Pokud vaše pneumatiky nejsou dostatečně nahuštěné, rychleji se opotřebovávají, a navíc zvyšují spotřebu paliva.

TIP 2

Myslete na správné vyvážení kol
U správně vyvážených kol nedochází k nerovnoměrnému opotřebení, které bývá příčinou předčasného poškození pneumatik. Pokud nejsou kola dobře vyvážena, působí na ně nerovnoměrné tlakové síly. Jestliže vaše vozidlo vibruje v okamžiku, když zvýšíte rychlost, například na dálnici, je to známka problému s vyvážením kol.

TIP 3

Jezděte nalehko
Každý náklad navíc představuje tři problémy najednou: vaše pneumatiky se opotřebovávají rychleji, vaše vozidlo spotřebovává více paliva a ve větším množství znečišťuje ovzduší.

TIP 4

Měňte pravidelně pozice pneumatik
U většiny vozidel se jeden pár pneumatik opotřebovává rychleji než ten druhý. Klasickým příkladem jsou vozidla s přední hnací nápravou, u nichž obě přední pneumatiky vykonávají většinu práce. Pokud pravidelně měníte pozici svých pneumatik, opotřebují se rovnoměrněji a vydrží déle.

TIP 5

Nechte si seřídit geometrii
Nechte si seřídit geometrii kol. Nejen že vaše jízda bude hladší, ale nesprávná geometrie zavěšení kol vede k předčasnému opotřebení pneumatik. Nesprávně seřízenou geometrii kol zjistíte tak, že vozidlo nedrží přímý směr, má tendeci zatáčet i na rovném úseku.

TIP 6

Dbejte na zavěšení kol
Nechte si zkontrolovat zavěšení kol. Staré tlumiče mohou vést k předčasnému opotřebení vašich pneumatik a zároveň ohrozit vaši bezpečnost. Pokud se vaše vozidlo při jízdě pohupuje, je potřeba věnovat pozornost zavěšení kol.

TIP 7

Kontrolujte opotřebení běhounu
Kontrolovat míru opotřebení vašich pneumatik je velmi důležité, proto každý výrobce pneumatik umisťuje na své produkty nějaký prvek, který tuto kontrolu co nejvíce usnadní. Například u většiny pneumatik se indikátor opotřebení nachází na osmi místech po obvodu pneumatiky ve všech hlavních drážkách běhounu a je označen textem TWI. Pokud se úroveň běhounu nachází v blízkosti tohoto indikátoru, nebo přímo na něm, je čas na výměnu vašich pneumatik.

TIP 8

Pohlídejte si svůj jízdní styl
Styl vaší jízdy se výrazně promítne do opotřebení pneumatiky. Jízda na hranici smyku, "řezání zátáček", agresivní - závodní styl jízdy.
Pro dlouhou životnost pneumatik zvolte rozumný styl jízdy, vyhýbejte se najíždění na obrubníky.

TIP 9

Zvolte si lepší silnici než rozbitou cestu plnou výmolů
Rozbitá cesta plná výmolů může zničit pneumatiku prakticky ihned. Můře dojít k proražení, nebo neopravitelné poškození pneumatiky. Zvažte jestli zvolit zkratku po rozbité silnici, nebo delší trasu, ale po kvalinějším povrchu.

TIP 10

Skladujte pneumatiky správně
Skladujte pneumatiky očištěné v chladnu, suchu, temnu, nejlépe zavěšené ve vodorovné poloze. Dbejte na to, aby nebyly znečištěné od oleje, nafty, ...

|vydáno: 18. ledna 2015 |zobrazeno: 3854x|

Příbuzné:

péče o pneumatiky
ZOBRAZENO